حکم دادگاه درباره زندگی هووها

مرد کارخانه‌دار به خاطر وادار کردن دو هوو برای زندگی در یک خانه مشترک به دادگاه رفت

این مرد نخستین بار حدود 30 سال قبل همسر اولش را با مهریه 50هزار تومان به عقد خود درآورد و سه سال پیش نیز برای دومین بار ازدواج کرد. اما وقتی با مخالفت‌های شدید همسر اولش و ناسازگاری‌های او روبه‌رو شد، سعی کرد با حکم دادگاه وی را وادار به تمکین و زندگی در کنار هوویش کند.

«هرمز» 55 ساله که با دادخواستی به دادگاه خانواده تهران مراجعه کرده بود خواستار محکومیت همسرش به ادامه زندگی مشترک و نگهداری 5 فرزندشان شد. این مرد به قاضی دادگاه گفت: 30 سال پیش پس از ازدواج با «پروین» تمام تلاشم را برای راحتی و خوشبختی او و فرزندان به کار گرفتم. حالا خوشبختانه پس از سال‌ها کار و تلاش صاحب یک کارخانه و مقداری ملک و املاک هستم اما متأسفانه همسرم همیشه بنای ناسازگاری داشت و به بهانه‌های مختلف مرا تحت آزار روحی، روانی قرار می‌داد. وساطت فامیل و التماس‌های فرزندانمان نیز نتیجه‌ای نداشت. از آنجا که او حاضر به تمکین و نگهداری و تربیت بچه‌ها و رسیدگی به خانه نبود سرانجام مجبور به ازدواج مجدد شدم. اما این ازدواج از سر ناچاری و درماندگی بود و هنوز منتظر بازگشت همسرم هستم تا کنار ما زندگی کند. ضمن اینکه در محضر دادگاه تعهد می‌دهم در کمال عدالت با دو همسرم رفتار کنم و بین آنها تبعیض قائل نشوم.

قاضی دادگاه پس از شنیدن تقاضای عجیب مرد دستور تعیین وقت دادرسی و احضار همسرش را صادر کرد. چند روز بعد هم «پروین» که گردپیری بر سر و صورتش نشسته بود با مراجعه به دادگاه و اطلاع از خواسته همسرش با عصبانیت گفت: همسرم وضعیت مالی فعلی‌اش را مدیون تلاش‌ها و فداکاری‌های من است.

در این سال‌ها تمام جوانی و عمرم را به پای او و فرزندانمان ریختم و سه فرزند تحصیلکرده‌مان را سر و سامان داده و به خانه بخت فرستادم. فکر می‌کردم کم‌کم روزهای آرام و شادی پیش رو داریم اما بی‌وفایی‌های شوهرم رنگ سیاه به زندگی‌مان پاشید چرا که او پس از آشنایی با زنی جوان مرا از خانه بیرون کرد تا به قول خودش زندگی آرامی داشته باشد. بعد هم طبق نقشه‌ای، هوویم را برای شروع زندگی مشترک به خانه آورد. بعد هم از من خواست در خانه خودم با هوویم زندگی کنم که حاضر نشدم. در حالی که اگر همسرم به من علاقه‌مند است، باید شرایط زندگی مستقل و بدون حضور «هوو» برایم تهیه کند.

بدین ترتیب قاضی از مرد کارخانه‌دار خواست خانه‌ای مستقل و جدا برای همسرانش تهیه کند. 20 روز بعد «هرمز» با در دست داشتن قرارداد یک خانه اجاره‌ای در جنوب تهران به قاضی اعلام کرد خانه‌ای مستقل و با همه وسایل زندگی تهیه کرده تا همسر اولش به آنجا بازگردد و تمکین کند. اما قاضی وقتی از مددکار اجتماعی خواست تا شرایط محل زندگی دو زن را بررسی کند، دریافت که مرد کارخانه‌دار برای فریب دادگاه خانه‌ای محقر و نامناسب در منطقه‌ای دورافتاده برای همسر اولش اجاره کرده و همسر دومش در خانه‌ ویلایی مجلل زندگی می‌کند. بنابراین تقاضای مرد فریبکار برای تمکین همسرش را نپذیرفت و دستور داد تا خانه‌ای مناسب و مطابق با شأن زن و شرایط زندگی‌شان تهیه کند. به «پروین» نیز اجازه داده شد تا زمانی که شوهرش خانه‌ای مناسب برایش در نظر نگرفته، در خانه پدرش زندگی و ماهیانه 300 هزار تومان نفقه دریافت کند.
/ 0 نظر / 23 بازدید