مسئولین در کدام خوشه قرار دارند؟


 دکتر محمود احمدی نژاد در پنجم شهریور 87 به عنوان یک سرپرست خانوار ایرانی با حضور در محل سیار جمع آوری فرم اطلاعات اقتصادی خانوار این فرم را تکمیل کرد و تحویل متصدیان داد.
اما خبری از اینکه رئیس جمهور در کدام خوشه قرار گرفته در رسانه ها منتشر شد؟
جواب این سوال زیاد سخت نیست چون از سه حالت خوشه بندی ، غیر ممکن است که وی در خوشه یک و یا دو قرار گرفته باشد.پس یک احتمال وجود دارد و آنهم خوشه سه است!که باز هم جای بحث دارد.یعنی رئیس جمهور با یک ماشین پژو 504 و یک منزل مسکونی در منطقه نارمک و حقوق یک استاد دانشگاه (البته طبق گفته های خودشان ) با نیروی خدماتی یک مدرسه با دارایی یک واحد آپارتمان 40 متری شخصی در جنوب شهر و ماهی 250 هزار تومان حقوق در یک خوشه قرار دارد.
اما برای مابقی مسئولین کشور از وزرا گرفته تا نمایندگان مجلس و رئیس مجلس و ... دو احتمال وجود دارد یا در این طرح شرکت کرده اند و در خوشه سه قرار گرفته اند یا اصلا در این طرح شرکت نکرده اند.
اگر در این طرح شرکت کرده باشند به احتمال زیاد (99 درصد ) در خوشه سه قرار دارند!یعنی آقای محصولی با ثروت افسانه ای که دارد با یک کارمند در خوشه سه قرار دارند.اگر در این طرح شرکت نکرده باشند سه حالت وجود دارد یا از وضع مالی خوبی برخوردارند که نیاز به استفاده از یارانه ندارند!(یعنی حسابی از صدقه سری حضور در پستهای دولتی پولدار شدند و یا از ارث کلان خانوادگی بهره می برند) یا نگران لو رفتن اموالشان و فرار از قانون از کجا آورده ای (اصل 142 قانون اساسی) هستند.
برخی از مسولینی که در پاسخ به سوال در کدام خوشه قرار گرفته ای ؟میگویند ما نیازی به استفاده از یارانه نداریم باید گفت که الان چند سال است که شما از بنزین و آب و برق و نان و... یارانه ای استفاده میکنید.چطور شد که تا قرار براین شد که لیست داراییهانوشته شود سریع اذعان کردید که نیازی به یارانه ندارید.به هر حال طرح هدفمند کردن یارانه ها در کشور طرحی بود که باید در کشور اجرا می شد.اما این طرح برخلاف تصورات عمومی جامعه که منتظر بودند تا ثروت در کشور توزیع شود نتیجه عکس داد.
در علم اقتصاد شاخص دهک یکی از معیارهای ساده و مفید سنجش توزیع در آمد در جوامع است.برای تشکیل این معیار، مردم یک کشور را به ده گروه جمعیتی مساوی تقسیم می کنند. در این دسته بندی سطح درآمد از کمترین به بیشترین است، یعنی دهک اول کم ترین درصد درآمد ملی و دهک دهم بیشترین در آمد را داراست.اما در ایران به جای دهک بندی خوشه بندی انجام شد و کل دهک ها در سه خوشه تقسیم شد.سه خوشه ای که همه افراد این خوشه ها از نعمت یارانه برخوردار میشوند.
حال این سوال مطرح می شود مگر نه اینکه طرح هدفمند کردن یارانه ها برای این اجرا شد که خانواده هایی با در آمد بالا از این پس یارانه نگیرند ؟
آیا بزرگترین اشکال این طرح اجرای خوشه بندی به جای دهک بندی نیست؟چطور میشود که یک شبه مسولین بعد از اعلام خوشه بندیها اعلام میکنند که خوشه بندیها تغییر میکند؟و یک سوال اساسی چرا مسولین در این طرح شرکت نکردند و یا اگر شرکت کردن چرا حتی برای شفاف سازی حاضر به اعلام خوشه درآمدی خود نشدند؟
/ 2 نظر / 17 بازدید
محمد

مباد خون شهیدان راه دین پامال که زیر چکمه شود پهنه زمین پامال در آستین وطن دست فتنه پیدا شد دگر مباد از این دست آستین پامال چه کافرانه ز میراث و قسط میلافند کسی که حرمت ایمان کند چنین پامال هزار قافله پرچم فراشت تا که شود لوای قافله سالار راستین پامال بیا که ناکث و مارق به عرصه تاخته اند مگر کنند ره آورد مسلمین پامال بریده باد زبانی که در چمن حواهد نوای دلکش توحید پرطنین پامال خدا وجود رهبر از بلا نگه دارد که با وجود رهبرند خائنین پامال حمید تا نفس باغبان در این باغ است نهال دین نشود از سموم دین پامال

mojtaba mostafavi

سلام ، رهبر عزیز حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمودند آزادی سخن و تظاهرات برای مصر ییها و تونسیها و همچنین مردم لیبی حلال است ، فقط می‌خواهم بپرسم آیا این آزادی فقط برای سنی هاست یا برای شیعیان هم هست ؟ چیزی که خیلی واضح است اینکه کشتن مسلمآنانی‌ که فقط آزادی حقیقی میخواهند دوباره مد شده ، چه در خارج و چه در مملکت خودمآن.