چهره های ماندگار ایالت متحده آمریکا

لازم به ذکر هست که این تاپیک مانند تمام تاپیک های چهره های ماندگار فقط برای افزایش اطلاعات عمومی شما دوستان ایجاد شده و هیچ منظور و سوء گیری به نفع دولتی نیست.

همچنین اکثر مطالب این تاپیک در وب سایت های دیگر با مضمون چهره های ابدی آمریکا یافت می شود یعنی منبع معینی بین سایت های ایرانی ندارد ولی در بین منابع خارجی و اصلی می توان از خبرگذاری AP و مجله نیوزویک یاد کرد...

بعضی از این چهره ها مانند الویس پریسلی و مریلین مونرو، در سطح جهانی بسیار معروف و نمادی از فرهنگ عامه پسند آمریکا می باشند. بقیه اسامی این لیست، اشخاصی با پیشینه های سیاسی، حقوق مدنی، علمی، مدیران کمپانی های بزرگ، نویسنده ها و ورزشکاران می باشند. وجه تشابه تمامی این اشخاص، موفقیت ها و دستاوردهای بزرگ آن ها بوده است که این اشخاص را تبدیل به چهره هایی ماندگار در فرهنگ و تاریخ آمریکا نموده است. زندگی و فعالیت های این اشخاص نمادی از ارزش های جامعه آمریکا و آن چیزی است که آمریکا را متمایز و برجسته می کند.

اگر با دقت به این اسامی نگاه کنید، متوجه چند نکته می شوید؛ اکثریت قریب به اتفاق این چهره ها از مهاجران بوده اند و تنوع اصلیت زیادی بین آن ها به چشم می خورد و از آن جایی که ما این لیست را به ترتیب تاریخ تنظیم کرده ایم، اولین اسامی لیست، همگی مرد و از تبار انگلیسی هستند، یعنی همان بانیان اولیه این سرزمین. با گذشت زمان، نقش زنان، آمریکاییان غیر مهاجر و آمریکاییان با اصلیت آفریقایی در این لیست برجسته تر می شود و سپس به تدریج آمریکاییان با اصلیت اسپانیولی و آمریکای لاتین و آسیایی و دیگر مهاجران از نقاط مختلف دنیا در این لیست حضور می یابند.

 بنجامین فرانکلین (1790-1706)

بنجامین فرانکلین (1790-1706) فرانکلین به عنوان بانی وموسس اصلی ایالات متحده و کسی که حاکمیت عملی را در این کشور بنیان نهاد . او که مردی بسیار فروتن بود، کار خود را به عنوان یک نویسنده و ناشر نویسنده کتاب ریچارد آلماناک مسکین آغاز کرد و پس از آن نیز مدتی به کارهای علمی پرداخت و چند اختراع را به نام خود ثبت کرد و در نهایت سیاستمداری تمام عیار و قابل شد. او عامل اصلی پشت پرده در تمامی همایش ها و قراردادهایی که منجر به اعلامیه استقلال آمریکا و تصویب قانون اساسی شد، بود.

جورج واشنگتن (1799-1732)

جورج واشنگتن (1799-1732) اولین رییس جمهور آمریکا و رهبر نظامی کلیه جنگ های استقلال آمریکا از انگلستان است که اغلب ازاو با عنوان "پدر آمریکا" یاد می کنند. او که از یک خانواده کشاورز اصیل در ویرجینیا بود، قابلیت های فرماندهی خود را هنگام جنگ نشان داد. واشنگتن محبوبیت بسیار زیادی نزد آمریکاییان دارد و یک نماینده کنگره آمریکا، واشنگتن را این گونه توصیف کرده است:" او با لیاقت ترین فرمانده در زمان جنگ، با تدبیرترین رهبر در زمان صلح و محبوب ترین سیاستمدار آمریکایی میباشد"

شاید براتون جالب باشه بدونید که عکسی که بر روی 1دلاری آمریکا هست عکس جورج واشنگتن می باشد

توماس جفرسن (1826-1743)

توماس جفرسن (1826-1743) جفرسن نویسنده اعلامیه استقلال آمریکا بود و عبارت مشهور" ما این حقیقت را بسیار بدیهی می دانیم که تمامی انسان ها به صورتی برابر آفریده شده اند و آفریدگارشان به آن ها حقوقی غیرقابل انکار مانند حق زندگی، آزادی و شاد زیستن را اعطا کرده است." متعلق به او می باشد. او بعدها به عنوان سومین رییس جمهور ایالات متحده انتخاب شد. جفرسن هم چنین بانی قانون آزادی مذاهب در ایالت ویرجینیا و موسس دانشگاه ویرجینیا نیز می باشد.

ساکاگاویا (1812-1786)

ساکاگاویا (1812-1786) او که یک زن سرخ پوست جوان از قبیله لمی در آیداهوی کنونی بود، کمک فراوانی به هیئت اکتشافی لوییس و کلارک در اکتشاف سرزمین های گسترده و ناشناخته غرب آمریکا کرد. ساکاگاویا که به چندین لهجه و زبان سرخ پوستی صحبت می کرد، به عنوان راهنما و مترجم با این هیئت سفر کرد و نقش مهمی در اکتشافات این هیئت داشت. هنگامی که او با هیئت لوییس و کلارک به قبیله لمی رسیدند، ساکاگاویا برای تهیه اسب و آذوقه برای ادامه سفر این هیئت اقدام کرد و در نتیجه لوییس و کلارک توانستند سفر خود را تا اقیانوس آرام ادامه دهند.

آبراهام لینکلن (1865-1809)

آبراهام لینکلن (1865-1809) رییس جمهور آمریکا طی جنگ های استقلال که به دلیل حفظ اتحاد ایالات متحده طی این جنگ ها و هم چنین آزادسازی برده ها، بسیار مورد احترام می باشد. لینکلن که عضو هیئت مقننه ایالت ایلینویز بود، در سال 1860 از سوی حزب جمهوری خواه نامزد ریاست جمهوری شد و با شعار آزادی برده ها، در انتخابات پیروز شد. به علت تلاش او برای آزادسازی برده ها، 11 ایالت جنوبی آمریکا، از ایالات متحده جدا شدند و در نتیجه جنگ های داخلی شروع شد. در خطابه مشهور گیتسبورگ او اظهار داشت که "دولتی که توسط مردم انتخاب شده باشد و در خدمت مردم و در کنار آن ها باشد، هیچ گاه شکست نخواهد خورد."

 سوزان ب. آنتونی (1906- 1820)

سوزان ب. آنتونی (1906- 1820) در سال 1870 با تصویب پانزدهمین الحاقیه قانون اساسی آمریکا، به سیاهان و بردگان آزادشده حق رای اعطا شد، در حالی که زنان آمریکایی هنوز حق شرکت در انتخابات را نداشتند. سوزان آنتونی گروهی از زنان را برای رای دادن به محل اخذ رای در روچستر نیویورک برد. پس از آن نیز او بارها به دلیل تلاش برای رای دادن دستگیر شد. او اتحاد بین المللی حق رای برای زنان را تشکیل داد و بدین وسیله زمینه تصویب نوزدهمین الحاقیه قانون اساسی آمریکا را فراهم نمود، که به زنان حق شرکت در انتخابات را می داد. سوزان آنتونی در سال 1906 از جهان رفت و قانون شرکت زنان در انتخابات در سال 1920 به تصویب رسید.

سیتینگ بول (1890-1831)

سیتینگ بول (1890-1831) او که آخرین رییس قبایل سرخ پوست آمریکایی بود، فرمانده قبیله سیو بود. گاو نشسته به دلیل تلاش های گسترده اما محکوم به شکست برای حفظ زمین های سرخ پوستان در دشت های غرب آمریکا معروف است. سرخ پوستان برای ادامه حیات به گله های بوفالو وابستگی داشتند و این گله ها نیز به علت هجوم شکارچیان، ارتش آمریکا و مهاجران از شرق آمریکا به دشت های وسیع غرب، در سال های میانی قرن نوزدهم، در حال نابودی بودند. در سال 1876 ، سیتینگ بول فرماندهی نبرد معروف لیتل بیگ هورن بین سرخ پوستان و ارتش آمریکا به سرکردگی ژنرال کاستر را بر عهده داشت.

آلبرت انیشتین (1955-1879)

آلبرت انیشتین (1955-1879) بزرگ ترین فیزیکدان قرن بیستم ومغز تئوری نسبیت که دنیای فیزیک را با تئوری خود تکان داد و تمامی ساختارهای فیزیک کلاسیک را در هم ریخت. انیشتین در سال 1879 در آلمان به دنیا آمد و تئوری های معروف خود را در جوانی ارائه داد. در سال 1933 نازی ها او را از آلمان اخراج کردند و انیشتین به دانشگاه پرینستون در نیوجرسی نقل مکان کرد. ایده ها و طرح های او باعث توسعه و به کارگیری اولین بمب اتمی در جنگ جهانی دوم شد.

فرانکلین دلانو روزولت (1945-1882)

فرانکلین دلانو روزولت (1945-1882) روزولت با مثبت گرائی و تبحر سیاسی اش توانست آمریکا را از بدترین دوران اقتصادی اش پس از جنگ های داخلی به سلامت عبور دهد. دوران ورشکستگی اقتصادی اوایل دهه 1930 و پس از آن جنگ جهانی دوم، از تاریک ترین صفحات تاریخ آمریکا می باشند. او در سال 1933 به ریاست جمهوری آمریکا رسید و در طول 12 سال زمامداریش توانست اقتصاد آمریکا را بهبود ببخشد و این کشور را فاتح جنگ دوم جهانی نماید. سیاست های اقتصادی او موسوم به "طرح جدید" به نفع طبقه محروم و مستضعف جامعه آمریکا بود، اما بسیاری از تاجران و سرمایه داران آمریکایی از این سیاست ها ی او راضی نبودند.

رابرت گدارد (۱۸۸۵-۱۹۴۵)

رابرت هاچینگز گُدارد (زاده:۵ اکتبر ۱۸۸۵، درگذشته:۱۰ اوت ۱۹۴۵) استاد و دانشمند آمریکایی پیشگام موشک سوخت مایع کنترل شونده.
گدارد اولین موشک سوخت مایع را در تاریخ ۱۶ مارس ۱۹۲۶ پرتاب کرد. بین سال‌های ۱۹۳۰ تا ۱۹۳۵ با پرتاب موشک‌های مختلف به سرعت ۵۵۰ مایل بر ساعت دست یافت.

تحصیلات

در سال ۱۹۰۸ مدرک کارشناسی دریافت کرد و در پاییز همان سال دانشگاه کلارک ثبت‌نام کرد. در سال ۱۹۱۰ کارشناسی ارشد و در سال ۱۹۱۱ مدرک دکترای خود را از همان دانشگاه دریافت کرد. او در سال ۱۹۱۲ فرصت مطالعاتی از دانشگاه پرینستون را پذیرفت.

یادبود

او ۲۱۴ اختراع به نام خود ثبت کرد، مرکز پرواز فضایی گدارد که در سال ۱۹۵۹ در مریلند تأسیس شد نیز به یاد او نامگذاری شده‌است. همچنین کتابخانه‌ای در دانشگاه کلارک به نام کتابخانه گدارد نامگذاری شد. یکی از دهانه‌های ماه نیز بنام دهانه گدارد نامگذاری شده‌است.

خلیل جبران (1931-1883)

خلیل جبران (1931-1883) خلیل جبران که متولد لبنان بود، در 12 سالگی به آمریکا مهاجرت کرد. شاهکار ادبی او به نام پیامبر برای 50 سال جزو پرفروش ترین کتاب های دنیا بوده است و از آن به عنوان دومین کتاب پرفروش در آمریکا پس از انجیل یاد می کنند. کنگره آمریکا در سال 1990 باغی بیادبود خلیل جبران را در واشنگتن دی سی برپا کرد. او در یکی از شعرهایش می گوید:" خدا برای رسیدن به حقیقت راه های گوناگونی پیش پای ما گذاشته است، تا هر جوینده ای به نسبت آگاهی اش بتواند به حقیقت دست یابد."

 النور روزولت (1962-1884)

النور روزولت (1962-1884) النور روزولت برادرزاده یک رییس جمهور آمریکا- تئودور روزولت و همسر یک رییس جمهور دیگر فرانکلین روزولت بود. او در مقام بانوی اول آمریکا از سال 1933 تا 1945 از برنامه های اقتصادی فرانکلین روزولت پشتیبانی نمود و برای احقاق حقوق مدنی و اجتماعی جامعه آمریکا، تلاش های زیادی کرد. او اولین زنی بود که در برابر یک تجمع ملی سیاسی سخنرانی نمود، در روزنامه ها برای اتحادیه های صنفی مطلب مینوشت و کنفرانس های منظم مطبوعاتی برپا کرد. او برای تشکیل سازمان ملل کمک های فراوانی کرد و رئیس کمیته ای بود که منشور حقوق بشر سازمان ملل را تدوین و تصویب کرد.

ارنست همینگوی (1961-1899)

ارنست همینگوی (1961-1899) " سخت ترین کار ممکن در دنیا، نوشتن یک نثر ساده و بی تکلف درباره انسان ها ست." این نقل قولی از همینگوی می باشد. او در جنگ جهانی اول راننده آمبولانس بود و در سال های 1920 در اروپا زندگی کرد. همینگوی اولین رمان های مشهور خود "خورشید هم چنان می دمد" و "وداع با اسلحه" را درباره تجربیات نسل خود از جنگ نوشت. رمان ها و داستان های کوتاه همینگوی در سال 1954 جایزه نوبل را برای او به ارمغان آورد.
لوییس "استاکمو" آرمسترانگ (1971-1901)
لوییس "استاکمو" آرمسترانگ (1971-1901) پرآوازه ترین موزیسین سبک جاز در قرن بیستم. آرمسترانگ موزیک بومی و سنتی را با ترومپت جادویی و آواز بی نظیرش به صورت یک هنر مدرن آمریکایی درآورد. او باعث شد که ترومپت به صورت یک جزء لاینفک از موسیقی جاز درآید. او هم چنین ابداع کننده روش خوانندگی "آواز بدون کلام" در موسیقی جاز می باشد، که الهام بخش بسیاری از خوانندگان جاز پس از او شد. "چه دنیای شگفت آوری،" "سلام عروسک"، "هنگامی که قدیسان نظامی وار رژه میروند" از مشهورترین آهنگ های او می باشند.
/ 2 نظر / 103 بازدید
aliyeha

سلام، مملکت ما بهترین خاک را دارد. هر چیز تو این خاک بکاری رشد میکند. متاسفانه بخاطر پروژههای مخفیانه اتمیکشورهای  مختلف که حتی  قبلا دوستمان بودند برایمان تحریمهای اقتصادی گذاشتهاند. برای همین و بخاطر برداشتن  یارانه ها، قیمت برنج، شکر،گندم، ذرت و غیره که همه را وارد میکنیم بالا رفته است. مملکتی با بهترین خاک برای کشاورزی حتی این غلات را هم دیگر نمیتواند تولید کند. خاک مملکت عزیزیمون همه اینها را میتواند به ما بدهد. . آخه ملت، انسان غذا میخواهد. ما که نمیتوانیم استغفرلله صفحههای قرآن را یا ریشهای آقایان آیتاللهها را بخوریم.

mojtaba mostafavi

فتنه احمدی‌نژاد. سلام، الان تازه متوجه شدم چرا در سالروز وفات امام خمینی ، حضرت امام خامنه‌ای فرمودند که خود امام خمینی بارها فرمودند اشتباه کردند و منظور ایشان از این حرف چه بود . با رفتار اخیر رئیس جمهور بالاخره روشن شده است که احمدی‌نژاد با دادن نتایج آرا دروغی انتخابات به امام خامنه‌ای، باعث شدند که حضرت امام خامنه‌ای در ملا عام اعلام کنند که حمایت از احمدی‌نژاد بعد از انتخابات، اشتباه بوده است. فتنه اصلی‌ زیر سر احمدی نژاد و خائنین امثال خودش بوده و هست.ای کاش دسته احمدی‌نژاد هم سر به خیابان بگذارند شخصاً ترتیب ایشان را هم از پشت بام خواهم داد. سرباز ولایت من هستم نه آن مشائی دزد.