مسئولین در کدام خوشه قرار دارند؟

بنده کاری با خوشه خودم ندارم اما دوست دارم بدانم بزرگان کشور هم در طرح جمع آوری اطلاعات اقتصادی خانوار برای هدفمند کردن یارانه شرکت کرده اند یا خیر؛ و اگر شرکت کردند در کدام خوشه درآمدی قرار گرفته اند؟و اگر شرکت نکرده اند علتش چیست؟...


 دکتر محمود احمدی نژاد در پنجم شهریور 87 به عنوان یک سرپرست خانوار ایرانی با حضور در محل سیار جمع آوری فرم اطلاعات اقتصادی خانوار این فرم را تکمیل کرد و تحویل متصدیان داد.
اما خبری از اینکه رئیس جمهور در کدام خوشه قرار گرفته در رسانه ها منتشر شد؟
جواب این سوال زیاد سخت نیست چون از سه حالت خوشه بندی ، غیر ممکن است که وی در خوشه یک و یا دو قرار گرفته باشد.پس یک احتمال وجود دارد و آنهم خوشه سه است!که باز هم جای بحث دارد.یعنی رئیس جمهور با یک ماشین پژو 504 و یک منزل مسکونی در منطقه نارمک و حقوق یک استاد دانشگاه (البته طبق گفته های خودشان ) با نیروی خدماتی یک مدرسه با دارایی یک واحد آپارتمان 40 متری شخصی در جنوب شهر و ماهی 250 هزار تومان حقوق در یک خوشه قرار دارد.
اما برای مابقی مسئولین کشور از وزرا گرفته تا نمایندگان مجلس و رئیس مجلس و ... دو احتمال وجود دارد یا در این طرح شرکت کرده اند و در خوشه سه قرار گرفته اند یا اصلا در این طرح شرکت نکرده اند.
اگر در این طرح شرکت کرده باشند به احتمال زیاد (99 درصد ) در خوشه سه قرار دارند!یعنی آقای محصولی با ثروت افسانه ای که دارد با یک کارمند در خوشه سه قرار دارند.اگر در این طرح شرکت نکرده باشند سه حالت وجود دارد یا از وضع مالی خوبی برخوردارند که نیاز به استفاده از یارانه ندارند!(یعنی حسابی از صدقه سری حضور در پستهای دولتی پولدار شدند و یا از ارث کلان خانوادگی بهره می برند) یا نگران لو رفتن اموالشان و فرار از قانون از کجا آورده ای (اصل 142 قانون اساسی) هستند.
برخی از مسولینی که در پاسخ به سوال در کدام خوشه قرار گرفته ای ؟میگویند ما نیازی به استفاده از یارانه نداریم باید گفت که الان چند سال است که شما از بنزین و آب و برق و نان و... یارانه ای استفاده میکنید.چطور شد که تا قرار براین شد که لیست داراییهانوشته شود سریع اذعان کردید که نیازی به یارانه ندارید.به هر حال طرح هدفمند کردن یارانه ها در کشور طرحی بود که باید در کشور اجرا می شد.اما این طرح برخلاف تصورات عمومی جامعه که منتظر بودند تا ثروت در کشور توزیع شود نتیجه عکس داد.
در علم اقتصاد شاخص دهک یکی از معیارهای ساده و مفید سنجش توزیع در آمد در جوامع است.برای تشکیل این معیار، مردم یک کشور را به ده گروه جمعیتی مساوی تقسیم می کنند. در این دسته بندی سطح درآمد از کمترین به بیشترین است، یعنی دهک اول کم ترین درصد درآمد ملی و دهک دهم بیشترین در آمد را داراست.اما در ایران به جای دهک بندی خوشه بندی انجام شد و کل دهک ها در سه خوشه تقسیم شد.سه خوشه ای که همه افراد این خوشه ها از نعمت یارانه برخوردار میشوند.
حال این سوال مطرح می شود مگر نه اینکه طرح هدفمند کردن یارانه ها برای این اجرا شد که خانواده هایی با در آمد بالا از این پس یارانه نگیرند ؟
آیا بزرگترین اشکال این طرح اجرای خوشه بندی به جای دهک بندی نیست؟چطور میشود که یک شبه مسولین بعد از اعلام خوشه بندیها اعلام میکنند که خوشه بندیها تغییر میکند؟و یک سوال اساسی چرا مسولین در این طرح شرکت نکردند و یا اگر شرکت کردن چرا حتی برای شفاف سازی حاضر به اعلام خوشه درآمدی خود نشدند؟

امیر یوسف پناه و ابولفضل احمدی ; ٧:٤۱ ‎ب.ظ ; ۱٤ بهمن ۱۳۸۸

FEED